כרטיסים כרטיסים

יונקיםסוריקטה

שם באנגליתSlender-tailed merkat
שם מדעיSuricata suricatta
משפחהנמיתיים
מצב שימור
LC
ללא חשש

מידע מעניין מידע מעניין

לסוריקטות ישנם כתמים כהים סביב העיניים ומעריכים כי כתמים אלו עוזרים במניעת קרינה מן השמש.

תפוצה
מדבר קלהארי בדרום אפריקה.
תפוצה
פעילות
יום
תוחלת חיים תוחלת חיים
בטבע עד 5 שנים, בשבי עד 12 שנים.
מזון מזון
בעיקר חרקים ופרוקי רגליים, אך גם יונקים קטנים וזוחלים.
גודל גודל
אורך הגוף עד 60 ס"מ, המשקל עד 700 גרם.
יונקים מידע

לסוריקטה מבנה גוף שטוח ורחב, רגליים קצרות עם טופרים ארוכים המאפשרים לה לחפור באדמה על מנת לחפש מזון.
הסממן הבולט ביותר הם הפסים הכהים החוצים את גבה. הזנב ארוך וסופו כהה. מסגרת עיניה כהות אך מסביבן מעין מסכה לבנה שנמשכת מהאוזניים לכיוון האף.
הסוריקטות נפוצות בבתי גידול פתוחים, מישורים וסוואנות. הסוריקטה חיה בבית הגידול הכי צחיח ויבש מבין כל קרובי משפחת הגחניים. הגורם המגביל את אזור תפוצתה הוא סוג הקרקע, שכן היא חיה באזורים בהם הקרקע נוקשה ולא חולית.
חיות במבנה חברתי מורכב בו קיים זוג דומיננטי אחד שמנהיג את הלהקה והוא גם היחידי שמתרבה. שאר הלהקה מורכבת מפרטים שאינם מתרבים והם בדרך כלל צאצאים בוגרים יותר של הזוג המתרבה. כאשר זכרים מתבגרים מגיעים לבגרות מינית הם עוזבים את הלהקה בחיפושיהם אחר להקה משל עצמם. הנקבות לרוב נשארות בלהקה בה הן נולדו.
ההתנהגות המוכרת של הסוריקטות היא העמידה על המשמר. כאשר חברי הלהקה פעילים בחיפוש מזון, באופן קבוע ישנו פרט שעומד בעמדת תצפית ושומר מפני טורפים. במידה והצופה ראה איום כלשהו הוא משמיע קולות נביחה מיוחדים המאותתים לכל חברי הקבוצה להסתתר. כל חברי הלהקה הבוגרים משתתפים בסבב בעמדת התצפיתן כך שיש לכך יתרון אבולוציוני גדול. שתי קריאות עיקריות מסייעות לשומר להתריע- האחת מסמנת כי האיום מגיע מלמעלה, מהשמים בדמות עוף דורס, השנייה מסמנת כי האיום מגיע מהקרקע, בדמות נחש או אויב אחר.
בגלל המבנה החברתי המורכב של הסוריקטות, הנקבה הדומיננטית היא זו שמייצרת את רוב הגורים בלהקה. שאר חברי הלהקה הם בדרך כלל צאצאים מתבגרים או קרובי משפחה של הזוג המתרבה והם מסייעים באופן אקטיבי לגידול הגורים של הזוג המתרבה על ידי שמירה, הבאת מזון לגורים, משחק עם הגורים, שמירה עליהם ועוד. במהלך היום יוצאת האם לנוע עם הלהקה ולחפש מזון ואילו פרטים בוגרים או מתבגרים, שאינם מתרבים נשארים לשמור על הגורים. התנהגות זו מאפשרת לאם לאכול היטב על מנת לייצר מספיק חלב וכן לשמור על הדומיננטיות שלה. לתפקיד של המסייעים יש חשיבות גדולה ראשית בשרידות הגורים (שהם קרובי משפחתם לרוב מדרגה ראשונה) וגם בהתנסות ובלמידה "כיצד לגדל גורים" עבור המסייעים עצמם. בחלק מן המקרים הסוריקטות משתמשות באסטרטגיה של "הוכחה" – פרטים צעירים או במיוחד פרטים זרים שהצטרפו ללהקה, צריכים "להוכיח" את נאמנותם ללהקה על ידי שעות ארוכות של טיפול ושמירה על הצאצאים על חשבון זמן חיפוש מזון עם כל שאר חברי הלהקה.
בכל המלטה שלושה גורים בממוצע.

צילום:ראובן כהן.