כרטיסים כרטיסים

יונקיםלוטרה גמדית

שם באנגליתOriental small-clawed otter
שם מדעיAonyx cinerea
משפחהסמוריים
מצב שימור
VU
פגיע

מידע מעניין מידע מעניין

הלוטרה הגמדית נוהגת לייבש את הצדפות שהיא מוצא בשמש על מנת לגרום להם להיפתח ולאכול את תוכנם בלי להתאמץ בלפתוח אותם.

תפוצה
בדרום ובמזרח אסיה.
תפוצה
פעילות
יום
תוחלת חיים תוחלת חיים
אין נתונים על תוחלת החיים בטבע, בשבי יכולה להגיע עד 16 שנים.
מזון מזון
טורפת, ניזונה בעיקר בחסרי חוליות ימיים כמו רכיכות.
גודל גודל
אורך הגוף עד 63 ס"מ, הזנב עד 30 ס"מ. משקל הגוף עד 5 ק"ג.
יונקים מידע

לוטרה קטנה בעלת מבנה גוף גלילי המאפשר לה לנוע בקלילות במים ואף לבצע פעלולי שחייה. הפרווה סמיכה וקצרה יחסית, בכפות הרגליים קרומי שחייה, הזנב עבה ומשמש כמשוט. הלוטרה הגמדית חיה בסמוך מאוד למקווי מים מתוקים (נחלי ונהרות ובעיקר סמוך למפלים המשמשים לה כהגנה והסתתרות) או בסמוך לחופים. לעיתים ניתן למצוא אותם בשדות אורז. את המחילות הם חופרים באדמה הבוצית על גדות הנהר.
הלוטרות הגמדיות הן חיות חברתיות ויכולות לחיות בלהקה משפחתית גדולה של עד 12 פרטים. הלוטרה הגמדית פעילת יום. הלוטרות הגמדיות אוהבות להשתובב ולשחק וניתן לראותן בטבע וגם בשבי משחקות ביניהן או עם חפצים קטנים על גדות הנהר או הבריכה.
לוטרה הגמדית יוצרת זוגות מונוגמיים לכל החיים. אין עונת רבייה. הלוטרה מתייחמת מידי 28-30 יום והייחום נמשך שלושה ימים. הלוטרות מתרבות פעם-פעמיים בשנה ובכל שגר שני גורים בממוצע. ההיריון נמשך כחודשיים. הנקבה מתחילה לבנות את הקן כשבועיים לפני ההמלטה. הגורים נולדים במשקל 50 גר' חסרי ישע עם עיניים עצומות שנפתחות רק לאחר כחמישה שבועות יום. לאחר עשרה שבועות הגורים יצאו מהמחילה אך יתחילו לאכול מוצקים מספר שבועות לאחר מכן, כמעט בגיל שלושה חודשים. בגיל זה הם גם יכנסו למים ויחלו לשחות. שני ההורים מטפלים בגורים אך ניתן לראות גם צאצאים בוגרים יותר משנים קודמות עוזרים בגידול.

צילום:ראובן כהן.